Ana içeriğe atla

DENİZLİSPOR - GALATASARAY = 1-2

Sanki yeni bir sezona başlamışcasına Galatasaray takımında yeni yüzler gördük bu maçta. Defansın göbeğinde Lucas Neill, orta sahanın ilerisinde Emre Çolak, forvette Jô ve yedekte bekleyen Gio, Galatasaray'ın sezonun ikinci yarısı için yeni umutlarıydı. Bu 4 oyuncu için, bir maçlarını izleyip "iyi" demek fanatiklik, "kötü" demek insafsızlık olur. Takım arkadaşlarını, ülkeyi ve ülke futbolunu tanımaları için hepsine biraz zaman tanımak gerekiyor. Dün maçı televizyon karşısında izledim, televizyondan izlediğim maçları yorumlamak bana çok mantıklı gelmez. Çünkü televizyondan izlediğimizde, bize kötü gelen bir oyuncu defansına çok yardım etmiş ve açıkları kapamış olabilir. Veya tam tersi çok klas hareketler yapan bir oyuncu, takım arkadaşlarına hiç destek vermiyor olabilir. Bunun en büyük örneği Lincoln ve Elano'dur. Elano, yerini boşaltan beklerin yerini hep doldurur veya karşı takımın atağını hep faulle keser ama tabii ki bunlar Türk futbol kamuoyu için hiç önemli değildir. Çünkü Türk kamuoyu boş alanda topu sektiren, sağa bakarken sola pas veren Lincoln'ü sever.
Denizlispor'un kritik durumu ve Fenerbahçe'nin gündüz ki galibiyeti, maçı daha zorlu bir havaya sokmuştu. Ama maç boyunca Galatasaray oyundan ne kadar düşse de Denizlispor'un maçı kazanacak gücü yoktu. Çok önemli sakatlar yüzünden Galatasaray beklenen oyunu bugün oynayamadı. Maç sonrası Rıdvan Dilmen'in yaptığı yorumda, Rijkaard'ı oyuna niye ofansif oyuncu almadığı konusunda eleştirdi. Ama bilmediği veya bilmek istemediği konu, Rijkaard'ın oyuna aldığı oyuncular hariç klübede oturan isimlerin Aykut, Serkan, Emre Aşık ve Çetin Güngör olmasıydı. Yani bu oyuncuları bırakın ofansif oynatmayı, defansif orta saha olarak bile oynatamazsınız. Zaten bu yüzden Rıdvan Dilmen oynanmış maçı yorumlayabiliyor, maç oynanmadan çözüm getiremiyor. Düşünün Türkiye televizyonlarındaki iyi yorumculardan birisi buysa, vah Türk futbolunun haline. Ama tabii hata bende, eleştirmenleri dinleyip, onları ciddiye alıp sinirlenmem tamamen benim hatam. Ayrıca eleştirmek istediğim bir diğer konu da "Galatasaray bu kadar transfere rağmen yine kötü oynuyor" yorumları. Galatasaray, bu oyuncuları transfer edeli, daha 10 gün bile olmamışken, takımdan yüzde yüz bir performans artışı beklemek ya insafsızlık ya da art niyetlilik olur. Sanki gerçek hayatta değil de PES'te takıma transfer yapıyor insanlar.Galatasaray'ın yeni transferlerinden Lucas Neill ve Jô takıma ne kadar katkı sağlarlar, şimdiden bilmek zor ama söyleyebileceğimiz tek konu takım arkadaşlarıyla kesinlikle iyi geçinecekleri. Maç içinde ve özellikle maç sonunda, daha 1 haftadır takımda olan insanların birbirine mutlulukla sarılmaları, takım için çok büyük bir artı. Tabii bunda kaptan Arda Turan'ın rolü çok büyük. Gollerde, önce pası veren arkadaşını kutlaması, yabancılara sıcak davranması, Arda'nın ne kadar büyük bir kaptan olacağının göstergesi. Hakan Şükür, Arda'nın yaptığı şu hareketleri yapsaydı, ulaşmayı hayal ettiği Metin Oktay mertebesine belki ulaşabilirdi.
Geçen haftaların yıldızı Caner dünkü maçta da esas yerinin orta saha olduğunu bir daha kanıtladı. Tuncay vari savruk çalımları, orta sahada oynarken yapınca sorun olmuyor ama defansta yapınca hem defansın dengesini bozuyor, hem de yerini çok kaybediyor. Ama yine de Arda'nın maksimum iki seneye avrupaya transfer olacağını düşünürsek, Caner'in bonservisini almak için klübün elinden geleni yapması gerekiyor. Mustafa Sarp'ı da her hafta gelenek haline getirmişçesine kutluyorum. Daha takımda 5'inci ayı olmasına rağmen, en sevdiğim futbolcular arasına girdi. Keşke hayatımıza 29 yaşında değil de 23 yaşlarında girseydi. Ayrıca Rijkaard'ı, 1991 doğumlu Emre Çolak'a güvenip, oynattığı için de tebrik etmek gerekir. Altyapıdan çıkmış oyuncuları kazanmak, benim için 3 puan kazanmaktan her zaman daha önemlidir. Fiziksel dezavantajlarını kapadığı takdirde ileri ki senelerde takıma katkısı daha fazla olacaktır. Son bir sözüm de Leo Franco'ya, kendisini Allah'a havale ediyorum.
Maçın genel görüntüsüne bakıp Galatasaray'ı eleştirmek tabii ki mümkün, ama Hakan Balta, Sabri, Mehmet Topal ve Keita'nın, takıma kısa süre içinde katılacağını düşünürsek takım daha iyi olacaktır. Yine de takım ne kadar kötü oynasa da, bu takımın başında Rijkaard ve Neeskens ikilisi olduğu sürece umutlar her zaman taze kalacaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Galatasaray Vefa Klübü

Son yıllarda bir gelenek oldu, Galatasaray'da futbolu bırakan kişilerin televizyonda yorumcu olup Galatasaray'a sallaması. Bu furya önce Bülent Korkmaz'la başladı; Hakan Ünsal, Hakan Şükür ve Hasan Şaş'la devam etti. Bu kişilerin, Galatasaray için efsane futbolcular olmalarının yanında, en önemli ortak noktaları Galatasaray için ağızlarından güzel birşey çıkmamasıdır. Hatta hepsi sanki ağız birliği yapmışçasına, ilk programlarında sezon için iyi dileklerin ardından, konuyla alakasız "Vefa bir semt adıymış" cümlesini kullanarak yönetimlere taş atmışlardır. Galatasaray'a çok şey kazandırdıklarını kimsenin inkar edemeyeceği bu isimlerin, iyi okullarda okumuş, master yapmış şirket müdürlerinin hayal edemeyeceği kadar milyonlarca lirayı, şanı ve şöhreti Galatasaray sayesinde kazandıklarını bilmesek her spor programında göz yaşlarımızı tutamayacağız.Bu üzüntü veren dramanın en acıklı bölümü ise geçen sene Alper Tezcan'ın UEFA madalyasını satması oldu herhal…

"KAR"LI GECE

Soğuk ve karlı bir pazar gününde evde maçın iptal olup olmayacağını beklerken, klübün resmi sitesinden, stat kapılarının 17.30'a açılacağı bilgisi verildi. Bu demek oluyordu ki "erken saatlerde Mecidiyeköy'e gelmeyin, zemini temizleyemezsek maçı iptal ederiz". Ama saat 17.30'da iptal haberi gelmediği için bizde düştük yollara. Hava kötü diye takımın yanında olmamak pek bize göre bir hareket değildi ki bence hava o kadar kötü de değildi. Ama stadın içine girince benim gibi düşünen insan sayısının çok fazla olmadığını gördüm. Açık tribün neredeyse bomboştu, yönetim yeni açıktakileri, kapalı tribüne alarak yağan kardan korudular. Numaralı tribünde ise parmakla sayılacak kadar az insan bulunuyordu. Esasında benim içinde en güzel maçlar bunlardır, az kişi demek gerçekten duruma önem veren kişi demekti, gerçekten oraya ait olan insanlar demekti. Yani Sayın Mükerrem Taşçıoğlu'nun tezahürat fetişistliğini tatmin eden ama klübün 50 metre yakınına yaklaştırılmaması ger…

Galatasaray - Denizli : 4-1

Cumartesi maçlarını her zaman daha çok sevmişimdir. Sonraki gün iş derdi olmadan evde maç yorumlarını okumak ve izlemek her zaman daha keyiflidir. Sonraki günün tatil olması nedeniyle maçlar daha da dolar. Bunun da etkisiyle dün akşam Galatasaray'ın maçı neredeyse kapalı gişe oynandı. Yıllardır boş görmeye alışık olduğumuz yeni açık alt tribün bile seyirci çekmeye başlamıştı. Tabii bunun başlıca sebebi Rijkaard. Maçın taktik, teknik yorumlarını herkes yazdığı için benim aklımda kalan daha değişik olayları sizlerle paylaşmak istiyorum:

Maçtan önce herkes ilk 11'i duyunca baltaları çıkarıp beklemeye başladı. Sanki çoğu kişi maç kötü gitsinde "ben haklıydım" demek istiyor gibiydi. Belki bir Türk hoca 4 defans oyuncusunun 4'ünü birden değiştirse canına okunabilirdi ama Rijkaard için bu geçerli değil bana kalırsa. Çünkü "Rijkaard ve Neeskens yapıyorsa vardır bir bildikleri" diyecek çok kişi var Galatasaraylılar arasında. Benim kafamdaki ideal kadroda herzaman…