16 Ağustos 2009 Pazar

3 Büyükler ne kadar büyük?

Türkiye'de 3 büyük takımımıza yanlış teknik direktörler getirilebilir, yanlış futbolcular alınabilir. Futbolun içinde her zaman hatalar olacaktır. Ama benim sinirlendiğim hataların başında Beşiktaş'ın, Fenerbahçe'nin, Galatasaray'ın ne kadar büyük olduğunu anlayamayan Avrupalı ve özellikle Güney Amerikalı futbolculara verilen saçma toleranslar geliyor. Hep aklımı kurcalayan bu konu hakkında, Lugano'nun kürkçü dükkanına dönmesiyle beraber birşeyler yazmam gerektiğini düşündüm. Ve o sinirle ilk aklıma gelenleri sizle paylaşmak istedim.

  1. İspanya'da bir sezon gol kralı olmuş ( ki yüzdeye vurursak kaç tane gol kralının isimleri futbol hayatı bitmeden yok olmuştur, herkesle tartışabilirim!!!) Guiza "Ben ömrümde hiç büyük takımda oynamadım" deme cesareti gösterdikten sonra nasıl takımda yıldız muamelesi görüyor?
  2. Mehmet Topuz küsüp, iki gün antremanlara gitmeme cüretini nasıl kendinde bulabiliyor? Nasıl "BJK formasından başka forma giymem" dedikten sonra Fenerbahçe forması giydiriliyor?

  3. Lugano, Fenerbahçe gibi bir takımda oynayıp, milyonlarca euroyu beğenmeyip kaçtıktan sonra hiç bir klüp buna istediği parayı vermeyince nasıl kapılar sonuna kadar açılıyor?

  4. Nihat, İspanya'da orta sıra takımları kadrosundan bile teklif almıyor ve küçük takımlardan aldığı teklifler 750 bin euro'yu geçmezken, Beşiktaş, Fenerbahçe korkusuna nasıl 3 milyon euro verip, takım arkadaşlarına "alın size abi getirdik" denilebiliyor?
  5. Nobre gibi halı sahada bile zor oynayacak bir adama, sadece Türk pasaportu var diye nasıl 2.3 milyon euro verilip belki Türk futbol tarihinin en büyük yeteneği Batuhan'ın önü kapatılıyor?

  6. Nasıl BJK yönetimi Tümer Metin'i geri getirebilmenin yollarını arıyor?
  7. Nasıl Lincoln gibi akıldan yoksun bir Brezilyalı koskoca klübü 2 sene peşinden sürüklüyor?Nasıl "3 yıldız sözü vermiştim, alın size yıldız" deniliyor?
İster avrupalılar ligimizi izlemesin, isterlerse futbolcularımızı transfer etmesinler, ister Türk futbolu düşüşte olsun. Benim için Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray dünyanın sayılı klüplerindendir. 3'ününde sayısız başarıları ve en önemlisi klüplere karakterini veren müthiş tarihleri vardır. Beşiktaş'ın hayata karşı duruşu ve halkın takımı olma özelliği, Fenerbahçe'nin kurtuluş savaşındaki kahramanlıkları ve taraftarının bağlılığı, Galatasaray'ın neredeyse 600 senelik geçmişi ve avrupadaki başarılarını kim inkar edebilir? Bu formaların aşkına sokaklarda cebinden para verip terini akıtacak kaç insan vardır? Artık bu klüplerimizi yönetenler umarım klüplerin büyüklüğünün farkına varırlar, umarım bir sezonluk sportif başarı için Baba Hakkı'nın, Metin Oktay'ın kemiklerinin sızlatmazlar, umarım Can Bartu'ların, Lefter'lerin, Cüneyt Tanman'ların yüzlerini kızartmazlar ve bu kutsal formaları kimlere emanet edip etmeyecekleri hakkında daha çok düşünürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder